image/svg+xml +420 777 017 599
image/svg+xml Poptávka zdarma
Odvoz odpadu a suti
14 let úspěšné praxe s vyklízením bytů
712 vyklizených bytů a příslušenství
12 315 tun odpadu z vyklízení bytů
777 017 599Volejte či zasílejte SMS nostop každý den.

Rizika likvidace azbestu a eternitu

Odstranění azbestu a eternitu

Je na Vašem domě stará eternitová střecha, která již potřebuje vyměnit? Likvidace eternitové střechy není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. To samé platí o azbestovém těsnění či různých deskách tohoto nebezpečného materiálu. likvidace eternitu i azbestu je poměrně přísně zákonem regulovaná - a z dobrých důvodů!

Tímto článkem upozorňujeme na rizika a legislativní omezení, která jsou s azbestem (a produktem z něho: eternitu) spjata. Existují cesty jak se zbavit eternitu i azbestu zcela dle předpisů a bez ohrožení zdraví Vás a Vašich blízských. Doufáme, že těmito pár řadky Vám pomůžeme rozšířit obzory o nakládání s nebezpečným odpadem a vyřešit častou otázku "kam s azbestem".


Likvidace eternitové střechy

Na mnohých domech v České republice se ještě dnes tyčí eternitová střecha, která provděpodobně již není v nejlepší kondici. Však likvidace eternitové střechy vlastními silami, by dozajista nebyl dobrý nápad - a to jak ze zákonných, tak zdravotních důvodů. Odstranění eternitové střechy je prakticky vždy nutné delegeovat na specializovanou firmu, jelikož dokumentace a procesy spojené s likvidací jsou prakticky vždy nad síly jednotlivce.

Likvidace eternitové střechy

Nakládání s eternitem

Likvidace nebezpečného odpadu - jako je právě eternit je omezena několika zákony a vyhláškami, zejména pak Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kde nejem je přesně definováno co je eternit, ale též postupy a dokumentace nutná pro jeho likvidace. Existují případy, kdy byly vymáhány pokuty za nedodržení nakládání s nebezpečnými odpady jsou zpravidla v rozsahu několika desítek tisíc, v horších případech můžeme mluvit soudním procesu v rámci trestného činu.

Samostatnou kapitolou je pak uložení (likvidace) eternitu, na kterou pamatuje Vyhláška č. 294/2005 Sb. Dozajista není možné eternit prostě vzít a vyhodit do směsného odpadu. Dle rozsahu lze poté mluvit buď o přestupku proti občanskému soužití, trestném činu a dokonce i o činu obecného ohrožení.

Z výše uvedených důvodů a ve Vašem vlastním zájmu tak zvažte, zda není lepší likvidace eternitové střechy řešit s profesionály - například na čísle +420 777 017 599 nebo případně skrze náš formulář na nezávaznou poptávku.


Proč je eternit nebezpečný odpad?

Eternit je nebezpečný díky tomu, že v různých koncentracích obsahuje azbest (mezi 10% a 20%). Při nakládání těmito vláknitými silikáty se uvolňují do ovzduší částice, které se zachycují na plicích osob v okolí. Tyto částice není lidské (ani zvířecí) tělo schopno odbourat a následně způsobují rakovinové bujení, v "lepším" případě pouze trvalé poškození měkkých tkání dýchacích cest.

Po zjištění, jak expozice lidské těla azbestu je nebezepčná, platí již od roku 1995 v České republice plošný zákaz dovozu azbestu (a látek, kde je přítomný). Samotné odstranění azbestu bylo následně ošetřeno mnoha zákony a vyhláškami. Azbest můžeme najít dnes v různých izolacích, těsnění, krytinách, ale i například ve vozovkách.


Likvidace azbestu

Ceny za likvidace azbestu

Cena za likvidace azbestu by se měla průměrně pohybovat okolo 15 000,- za tunu materiálu. O nás ve společnosti Dopareal je to konkrétně 14 800,- - viz. náš ceník za likvidaci azbestu. Atypické materiály a výrobky (boletické trubky, izomín) jsou pak účtovány dle rozsahu.

Další informace a případné kalkulace cen (zdarma) za likvidaci azbestu a eternitu Vám rádi zodpovíme na telefonním čísle: +420 777 017 599, též také můžete využít náš poptávkový formulář. Těšíme se na spolupráci s Vámi!